TMF/43-22/2015

Géntechnológiával módosított szervezetek 2. biztonsági elszigetelési szintű zárt rendszerben történő felhasználásának engedélyezése
Évszám

2015

Kérelmező neve

Szegedi Tudományegyetem

Kiadmányozás dátuma

2015-04-13

Kérelmező címe

Csongrád-Csanád vármegye, 6720 Szeged, Dugonics tér 13.

Határozat típusa

Engedélyező határozat

Engedély típusa

GM szervezetek és azokból előállított termékek zárt rendszerű felhasználása

Felhasználható szervezet és leírása

Baktériumok Escherichia coli, Agrobacterium tumefaciens, Bacillus subtilis, Rhodococcus erythropolis, Ralstonia eutropha, Thiocapsa roseopersicina, Rhodobacter capsulatus, Rhodobacter sphaeroides, Rhodopseudomonas palustris, Allochromatium vinosum, Synechocystis, Synechococcus, Anabaena, Chlamydomonas, Pseudomonas és Sphinomonas törzsek Gombák Saccharomyces, Kluyveromyces, Pichia, Schizosaccharomyces, Candida, Cryptococcus, Phaffia, Mucor, Rhizomucor, Rhizopus, Mortierella, Umbelopsis, Lichtheimia, Zygomycetes, Aspergillus, Trichoderma, Penicillium, Cochliobolus, Bipolaris, Curvularia, Scedosporium, Thermomyces törzsek Laboratóriumi sejtvonalak Spodoptera frugiperda, egér (Mus musculus), patkány (Rattus norvegicus), emberi (Homo sapiens) sejtvonalak és primer sejtek Állatok egér (Mus musculus), patkány (Rattus norvegicus), ecetmuslica (Drosophila melanogaster) Növények lúdfű (Arabidopsis thaliana), paradicsom (Solanum lycopersicum), dohány (Nicotiana tabacum), szálkaperje (Brachypodium distachylon)

Létesítmény neve

Természettudományi és Informatikai Kar

Létesítmény címe

6720 Szeged, Dóm tér 7.

Tevékenységbe bevont laborok

Biotechnológiai tanszék; Sejtbiológia és Molekuláris Medicina Tanszék; Élettani, Szervezettani és Idegtudományi Tanszék; Növénybiológiai Tanszék; Mikrobiológiai Tanszék; Genetika Tanszék; Biokémiai és Molekuláris Biológiai Tanszék

Biztonsági elszigetelési szint

2. szint

Környezeti kockázatértékelés

A genetikailag módosított szervezetek felhasználása zárt rendszerben történik, erre kiképzett személyzet által. A génmódosított egerek kockázati besorolás szempontjából nem térnek el az általánosan használt laboratóriumi egerektől, sem patogenitás, sem allergenitás, sem toxicitás szempontjából nem jelentenek kockázatot. Az állatház működési jellemzőiből (zsilipes beléptető rendszer) adódóan nem fordulhat elő, hogy az állattartó dobozók úgy vannak nyitva, hogy egyidejűleg az állatház bejárata is nyitva lenne, így az izoláció megoldható és az elszabadulás kockázata elhanyagolható. Amennyiben a tartódobozból mégis elszabadulna egy egyed, úgy az esetleges kontamináció megelőzésére céljából az állatokat az állatgondozó terminálja. A szabad környezetben ezen állatok elpusztulnak, ezért a környezetre közvetlen veszélyt nem jelentenek.

Balesetelhárítás

A zárt rendszerű kezelés során a genetikailag módosított organizmusok nem jelentenek semmilyen veszélyforrást. Esetleges kijutásuk a szabályok betartásával könnyen megakadályozható. Szándékos kibocsátást az Intézmény egyik szervezeti egysége sem tervez. Mivel a genetikai módosítások és a módosított élőlények felhasználása nem kibocsátási céllal, hanem alapkutatás céljából és laboratóriumi nagyságrendben folyik, és az ilyenkor szokásos, laboratóriumi munkával kapcsolatos, kitettség hatása az évtizedes tudományos gyakorlatból jól ismert, az egyes eljárásokra vonatkozó részletes kockázatértékelésre nincsen szükség.

Határozat letöltése

Letöltés tmf_43_22_2015.pdf

Felelős vezető(k) neve
  • Prof. Dr. Szabó Gábor