SF/18-7/2013
Zárt rendszerben történő géntechnológiai tevékenység végzésének engedélyezése
Évszám
2013
Kérelmező neve
Magyar Tudományos Akadémia, Agrártudományi Kutatóközpont, Állatorvos-tudományi Intézet
Kiadmányozás dátuma
2013-05-09
Kérelmező címe
Pest megye, 1143 Budapest, Hungária krt. 21.
Határozat típusa
Engedélyező határozat
Engedély típusa
GM szervezetek és azokból előállított termékek zárt rendszerű felhasználása
Felhasználható szervezet és leírása
Escherichia coli K12, JM109, DH5alfa Adenoviridae, Parvoviridae, Circoviridae víruscsalád tagjai -
Létesítmény neve
Állatorvos-tudományi Intézet
Létesítmény címe
1143 Budapest, Hungária krt. 21.
Tevékenységbe bevont laborok
Molekuláris virológiai témacsoport Főépület: 17, 46, 47, 50
Biztonsági elszigetelési szint
2. szint
Tervezett felhasználás
A vizsgálatok célja a vadállatokban előforduló vírusok által képviselt sokféleség feltárása, és az általuk okozott állati betegségek diagnosztikájához és megelőzéséhez minél hatékonyabb eljárások kidolgozása.
Környezeti kockázatértékelés
A donor mikroorganizmus: A tervezett munkák során alkalmazandó donor szervezetek állati adeno-, herpesz-, parvo- és circovírusok, melyek általában kifejezetten gazda-specifikusak, és nincs adat arra vonatkozón, hogy emberben képesek lennének szaporodni vagy betegséget okozni. A donor szervezetekkel kapcsolatban környezeti- és humán toxikológiai kockázat nem ismert. A befogadó mikroorganizmus: A rekombináns plazmidok befogadására előállított, speciális Escherichia coli baktériumok kereskedelmi forgalomban is kapható, laboratóriumi alkalmazásra legyengített törzsek, melyek tenyésztése általában speciális feltételeket igényel. A természetes környezetben elpusztulnak. Antibiotikum rezisztencia spontán kialakulására nincs esély, patogenitásuk és toxicitásuk gyakorlatilag nincs. A rekombináns mikroorganizmus: A tervezett kísérletek jellegéből adódóan a genetikailag módosított szervezetekkel való emberi és környezeti kitettség igen alacsony. A véletlen balesetként bekövetkező szabad környezetbe való kikerülésük esetén a genetikailag módosított szervezetek számos olyan tulajdonsággal rendelkeznek, melyek gátolják azok szaporodását. A laboratóriumok területét csak és kizárólag inaktivált formában hagyhatják el, de még ebben az esetben is veszélyes hulladékként vannak nyilvántartva, a végső megsemmisítésig.
Balesetelhárítás
Az Állatorvos-tudományi Intézet, mint tagintézmény, rendelkezik érvényes baleset- és katasztrófa elhárítási tervvel, mely tartalmazza mind a Belső, mind a Külső védelmi tervet. Mindezek mellett, amennyiben géntechnológiailag módosított biológiai anyag kerül a felhasználás helyétől más, felhasználásra alkalmatlan helyre, pl. a laboratórium padlójára, azokat az érvényes szabályok szerint begyűjtik és megsemmisítik. A szennyezés helyszínét, amennyiben indokolt, felületsterilezéssel, klór tartalmú tisztítószerrel mentesítik.
Határozat letöltése
Letöltés sf_18_7_2013_zárt_MTA_Agrártudományi_Kutatóközpont.pdf
Felelős vezető(k) neve
- Dr. Benkő Mária