Tevékenységbe bevont laborok |
- |
Molekuláris Sejtbiológiai Laboratórium (FGYKF);
In vitro farmakológiai (IVF) laboratórium;
Biotechnológiai analitikai osztály (Bioassay rutin laboratórium, Bioassay módszerfejlesztési csoport, Mikrobiológiai laboratórium, PCR laboratórium, Sejtbank tároló) |
Környezeti kockázatértékelés |
- |
Humán egészségügyi szempontok:
- A GMM és/vagy anyagcseretermékei várható toxikus vagy allergén hatásai: a gazdaszervezet toxikus, vagy allergén hatása nem várható, termék toxikus hatása nem várható, allergén hatása nem kizárható, de csak intravénásan adagolt esetben fordulhat elő, ami gyakorlatban nem fordulhat elő.
- A módosított mikroorganizmus és a befogadó vagy (megfelelő esetben) a szülő szervezet összehasonlítása patogenitás tekintetében: sem a módosított mikroorganizmus, sem a befogadó nem patogén.
- A várható kolonizációs képesség: a létrejött GMM-nek nincs megtelepedési képessége.
- Ha a mikroorganizmus az immunkompetens emberekre nézve patogén: sem a befogadó, sem a termékek nem patogének.
- Az okozott betegségek és az átvitel módja, beleértve a terjedési képességet és a virulenciát: Sem a befogadó, sem a GMM esetében nem értelmezhető, betegséget nem okoz.
- A fertőző dózis: Sem a befogadó, sem a GMM esetében nem értelmezhető, egyik sem fertőzőképes.
- A fertőzési út vagy a szövetspecifikusság lehetséges változásai: Sem a befogadó, sem a GMM esetében nem értelmezhető, egyik sem fertőzőképes.
- A túlélés lehetősége emberi gazdaszervezeten kívül: Sem a befogadó, sem a GMM esetében nem értelmezhető.
- Biológiai stabilitás: Sem a befogadó, sem a GMM esetében nem értelmezhető, csak mesterséges, laboratóriumi körülmények között stabilak.
- Antibiotikum-rezisztencia: Sem a befogadó, sem a GMM esetében nem értelmezhető, hiszen állati sejtről van szó.
- Allergén hatás: Sem a befogadó, sem a GMM esetében nem értelmezhető.
- Toxikus hatás: Sem a befogadó, sem a GMM esetében nem értelmezhető.
- Megfelelő kezelések és megelőzési intézkedések hozzáférhetősége: Sem a befogadó, sem a GMM esetében nem értelmezhető.
Környezetvédelmi szempontok
- Ökoszisztémák, amelyekbe a zárt rendszerű használatból mikroorganizmus véletlenül bekerülhet: Laboratóriumon kívül sem a befogadó, sem a GMM nem életképes, és a zárt felhasználás következtében semmilyen úton nem kerülhet a környezetbe.
- A várható túlélő és szaporodóképesség és a módosított mikroorganizmus várható szóródása a meghatározott ökoszisztémákban: Laboratóriumon kívül sem a befogadó, sem a GMM nem életképes, a környezetben nem él túl.
- A módosított mikroorganizmus és azon szervezetek vagy mikroorganizmusok kölcsönhatásának előrelátható eredménye, amelyek a környezetbe való véletlen kibocsátás esetén ki lennének téve módosított mikroorganizmusnak: Laboratóriumon kívül sem a befogadó, sem a GMM nem életképes, így kölcsönhatás nem fordulhat elő.
- A növényekre és állatokra gyakorolt ismert vagy kiszámított hatások, mint például a patogenitás, toxicitás, allergén hatás, a kórokozó vektora, módosult antibiotikum-rezisztencia, módosult tropizmus vagy gazdaspecifikusság, telepképzés: Laboratóriumon kívül sem a befogadó, sem a GMM nem életképes, így a növényekre és állatokra nem képes hatást gyakorolni.
- Ismert vagy kiszámított szerep a biogeokémiai folyamatokban: Sem a befogadó, sem a GMM nem vesz részt a biogeokémiai folyamatokban.
A GMM és a genetikai anyag RT-PCR módszerrel kimutatható, azonosítható, nyomon követhető. |
Balesetelhárítás |
- |
Az alkalmazott GMM szervezet kijutása az üzemi ill. laboratóriumi terekből az alábbiak miatt kizárt: az alkalmazásban lévő eljárás garantálja minden élő sejt inaktiválását, az alkalmazott gazdaszervezet nem képes túlélésre a normál környzetben. Ugyanakkor nem tartalmaz olyan géneket, amely a patogén mikroorganizmusokat képessé teszi betegségek létrehozására. 1. A géntechnológiával módosított szervezetek elleni védekezés módszerei és eljáérásai nem várt terjedés esetén: Az alkalmazott gazdaszervezet nem képes túlélésre a normál környezetben, ezért külön beavatkozás nem szükséges. 2. Az érintett területek szennyezés mentesítésének módszerei, például a géntechnológiával módosított szervezetek kiirtása: Az alkalmazott gazdaszervezet nem képes túlélésre a normál környezetben, ezért külön beavatkozás nem szükséges. 3. A terjedés alatt vagy után az érintett növények, állatok, talaj stb. eltávolításának vagy megtisztításának módszerei: Az alkalmazott gazdaszervezet nem képes túlélésre a normál környezetben, ezért külön beavatkozás nem szükséges. 4. A terjedésben érintett terület elszigetelésének módszerei: Az alkalmazott gazdaszervezet nem képes túlélésre a normál környezetben, ezért külön elszigetelési intézkedés nem szükséges. 5. Tervek az emberi egészség és a környezet védelmére nem kívánt hatás esetében: Az alkalmazott gazdaszervezet nem képes túlélésre a normál környezetben, ezért külön terv nem szükséges. |