BGMF/72-10/2024

Géntechnológiai módosítást végző 2. biztonsági elszigetelési szintű létesítmény létrehozásának engedélyezése a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont részére
Évszám

2024

Kérelmező neve

Szegedi Biológiai Kutatóközpont

Kiadmányozás dátuma

2024-02-20

Kérelmező címe

Csongrád-Csanád vármegye, 6726 Szeged, Temesvári krt. 62.

Határozat típusa

Engedélyező határozat

Engedély típusa

Géntechnológiai módosítást végző létesítmény létrehozása

Felhasználható szervezet és leírása

Escherichia coli - Élesztő (Saccharomyces cerevisiae) - Élesztő (Schizosaccharomyces pombe) - U2-OS (humán oszteoszarkóma) - SH-SY5Y (humán neuroblasztóma) - Kínai hörcsög (Cricetulus griseus) sejtvonal - Egér (Mus musculus) sejtvonal MEF, egér embrionális fibroblaszt sejtvonal HEK-293 sejtvonal Humán (Homo sapiens) embrionális vese sejtvonal

Létesítmény neve

Biokémiai Intézet

Létesítmény címe

6726 Szeged, Temesvári krt. 62.

Tevékenységbe bevont laborok

617 (szövettenyésztő labor); 635A és 635B (szövettenyésztő és tároló laboratóriumok); 638 (hidegszoba); 639A (tenyésztő és sterilező helyiség); 652A és 652C (műszerszobák); 654-656 (molekuláris biológiai laboratórium) (VI. emelet)

Biztonsági elszigetelési szint

2. szint

Környezeti kockázatértékelés

A befogadó (recipiens) mikroorganizmusok olyan bakteriális vagy eukarióta szervezetek, melyek alacsony kockázatúak; a környezetre és a velük dolgozó személyzetre nem jelentenek potenciális veszélyt. A bevitt genetikai anyagok származhatnak vírusokból, állatokból, emberből és gombákból. A használt vektorrendszerek DNS vektorrendszerek, amelyek többsége képes más baktériumokba bejutni természetes transzformációval, ugyanakkor a megfelelő laboratóriumi szabályzat betartásával ennek a valószínűsége minimálisra csökkenthető. A beillesztett genetikai anyagnak lehet toxin, allergén, onkogén, virulencia és immunomoduláló természete. A beillesztett genetikai anyag közvetlen felhasználásból eredő káros hatások minimálisak a laboratóriumi biztonsági előírások betartása mellett. A genetikailag módosított szekvenciák rokon faj, vagy ugyanazon faj genetikailag módosítatlan egyedeibe való átjutásának a valószínűsége alacsony. Az ebből eredő veszély a bevitt szekvencia természetétől függ. A bevitt genetikai módosítás okozta fenotípus-változások a rokon mikroorganizmusban is megjelenhetnek. Például rezisztenciagének átadása esetén a rokon mikroorganizmusok is rezisztensé válnak az adott anyaggal szemben. A módosítások során patogén tulajdonságok megjelenésének az esélye nulla. A létrehozott genetikailag módosított mikroorganizmusok károkozó képességének valószínűsége egészséges emberben gyakorlatilag a nullától az alacsonyig terjedhet.

Balesetelhárítás

Géntechnológiával módosított baktériummal, élesztővel és emlős sejtekkel fertőzött tápfolyadékok, valamint a GM baktériummal, élesztővel fertőzött szilárd táptalajok gyűjtése a munkanap folyamán zárható edényekben történik. Ide kerülnek a géntechnológiával módosított mikroorganizmusokkal érintkező egyszer használatos eszközök és egyéb oldatok is. A többször használt eszközöket detergenssel/hipóval/kuktázással csírátlanítják. Tekintettel a munka jellegére, a vektorszaporításhoz használt baktériumok kísérletekhez használt baktériumok már a tisztítási folyamat első lépései után elpusztulnak. A tenyésztésükhöz használt edényeket a nap végéig hipós vízben áztatják, majd detergenssel történő mosogatás után hőlégsterilizálással (180 °C, 3 óra) csíramentesítik. A fiziológiás kísérletekhez növesztett élesztőket tartalmazó üvegedényeket hasonlóan kezelik. A sejt analizátoros és mikroszkópos kísérleteket egyszer használatos edényekben végzik, amelyeket a kísérlet befejezése után zárható, autoklávozható edényekben gyűjtenek össze, majd a Szegedi Biológiai Kutatóközpont központi sterilező szolgálata ártalmatlanítja.

Nyomonkövetés

Az engedély érvényes: 2034. február 20-ig.

Határozat letöltése

Letöltés BGMF_72_10_Szegedi Biológiai Kutatóközpont_Biokémiai Int_létesítmény_.pdf

Felelős vezető(k) neve
  • Dr. Glatz Ferenc Attila