BGMF/280-7/2025
Géntechnológiával módosított szervezetek 2. biztonsági elszigetelési szintű zárt rendszerben történő felhasználásának engedélyezése a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Bőrgyógyászati Intézet részére
Évszám
2025
Kérelmező neve
Debreceni Egyetem
Kiadmányozás dátuma
2025-06-17
Kérelmező címe
Hajdú-Bihar Vármegye, 4032 Debrecen, Egyetem tér 1.
Határozat típusa
Engedélyező határozat
Engedély típusa
GM szervezetek és azokból előállított termékek zárt rendszerű felhasználása
Felhasználható szervezet és leírása
Immortalizált human faggyúsejtvonal (SZ95) Kereskedelmi forgalomban nem kapható Egér (Mus musculus) _
Tevékenységbe bevont laborok
DE ÁOK Bőrgyógyászati Tanszék alagsori kutató laboratórium B és D szoba: Humán eredetű kereskedelemi forgalomban nem kapható immortalizált faggyúsejtvonal fenntartása, kezelése és vizsgálata. siRNS/miRNS inhibitor használata géncsendesítésre, illetve CRISPR plazmidok bejuttatása a sejtvonalakba génszerkesztés céljából. DE ÁOK Bőrgyógyászati Tanszék alagsori kutató laboratórium, B szoba: Terminálás után GM egerekből származó minták felhasználása. DE ÁOK Bőrgyógyászati Tanszék alagsori kutató laboratórium, B szoba: IL31 TG/KO és vad típusú kísérleti állatok szövetmintáiból RNS izolálás, immunhisztokémiai vagy immunfluorescens festések kivitelezése, RNS izolálás.
Biztonsági elszigetelési szint
2. szint
Környezeti kockázatértékelés
A SZ95 sejtek csak laboratóriumi körülmények között életképesek. A zárt rendszerből való kijutása a GM egereknek nagyon valószínűtlen. Amennyiben ez mégis bekövetkezne, feltehetően képesek lennének szaporodni a vad típusú egerekkel, azonban genetikai módosítások nem biztosítanak szelekciós előnyt, azok elterjedni nem tudnának. Az sem várható, hogy a GM egerek az őket elfogyasztó állatokra veszélyt jelentenének.
Balesetelhárítás
A sejtkultúra kézre vagy testre kerülés esetén az érintett bőrfelületet azonnal le kell mosni, szembe kerülés esetén szemmosót kell használni. Köpenyre, ruházatra való kerülés esetén a szennyezett ruhadarabot el kell távolítani. A GM állatokkal történő érintkezés idejét minimalizálja a kutató és az állatokkal történő munka közben maszkot, cipővédőt és overallt viselnek. Az állatház dolgozói és az állatházban kísérleteket végző kutatók a Debreceni Egyetem, Munkahelyi Állatjóléti Bizottsága által szervezett tanfolyamon vettek részt a munkaviszonyuk/kísérleteik megkezdése előtt, amit a Munkahelyi és Állatjóléti Bizottság által kiállított bizonyítvánnyal tudnak igazolni. A dolgozók és kutatók ezen kívül évente részesülnek a Debreceni Egyetem Tűz és Balesetvédelmi oktatásában, amit elektronikus nyilvántartásban rögzít a Kérelmező. Élőállaton kísérleteket kizárólag a Kísérleti Állatházban végez a Kérelmező, azokat sem épületen belül, sem telephelyek között nem szállítja.
Nyomonkövetés
Érvényes: 2035. május 14.
Határozat letöltése
Letöltés BGMF_280-7_Debreceni Egyetem_zártrendszer_.pdf
Felelős vezető(k) neve
- Prof. Dr. Szegedi Andrea