BGMF/285-7/2025

Géntechnológiával módosított szervezetek 2. biztonsági elszigetelési szintű zárt rendszerben történő felhasználásának engedélyezése a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Kardiológiai Intézet Klinikai Fiziológiai Tanszék részére
Módosító Módosítás dátum
Tarjányi Dóra Blanka 2025-07-18 09:50:32
Mező neve Eredeti érték Megváltozott érték
Határozat száma - BGMF/285-7/2025
Határozat címe - Géntechnológiával módosított szervezetek 2. biztonsági elszigetelési szintű zárt rendszerben történő felhasználásának engedélyezése a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Kardiológiai Intézet Klinikai Fiziológiai Tanszék részére
Évszám - 2025
Határozat típusa - Engedélyező határozat
Kiadmányozás dátuma - 2025-06-17
Kérelmező címe - Hajdú-Bihar Vármegye, 4032 Debrecen, Egyetem tér 1.
Tevékenységbe bevont laborok - Auguszta Épület, Földszint, Sejttenyésztő Laboratórium: Sejtbiológiai kísérletek genetikailag módosított sejtvonalakkal. Auguszta Épület, Földszint, Biokémiai Laboratórium: Biokémiai minták előkészítése, biokémiai vizsgálatok elvégzése. Auguszta Épület, Földszint, Klinikai Kémiai Laboratórium: GMO minták mérése. Auguszta Épület, Földszint, Kardiovaszkuláris Laboratórium: In vivo és in vitro kísérletek, élettani mérések.
Biztonsági elszigetelési szint - 2. szint
Környezeti kockázatértékelés - A kutatásban használt genetikailag módosított állatokat zárt laboratóriumi környezetben tartják, és korlátozott képességgel rendelkeznek arra, hogy túléljenek vagy elterjedjenek a természetes környezetben. Szigorú zártan tartási intézkedések akadályozzák meg a potenciális szökést vagy elterjedést. Ha a genetikailag módosított organizmusok véletlenül kiszabadulnának a környezetbe, a helyi állatpopulációk károsításának valószínűsége rendkívül alacsony. A módosítások specifikusak a kutatási célokhoz, és nem biztosítanak versenyelőnyöket a természetes ökoszisztémákban. Ennek megfelelően a genetikai módosítások által biztosított GMO jellemzők valószínűleg hátrányosak lesznek a természetes környezetben. A transzfektált sejtek nem életképesek nem laboratóriumi környezetben kívül. Nincs lehetőségük a környezeti megtelepedésre vagy terjedésre. A genetikailag módosított vírusok (GMV) és genetikailag módosított vírusvektorok (GMVV) és más organizmusok közötti horizontális génátvitel kockázata nagyon alacsony.
Balesetelhárítás - Minden kutatásban részt vevő személyzetet képeznek a biosafety gyakorlatokról, hogy minimalizálják az expozíció valószínűségét, és biztosítsák a megfelelő intézkedések meglétét. A laboratórium dolgozói megfelelő személyi védőfelszerelést viselnek, hogy elkerüljék a fertőzés veszélyét. Csak GMO vizsgával rendelkező személy dolgozhat GMVV-vel. A genetikailag módosított vírusok és vírusvektorok laboratóriumi környezetben történő szállítása szigorú biztonsági intézkedéseket igényel a kutatók és a környezet védelme érdekében. Ezt a Kérelmező a kockázatértékelési dokumentumban kellőképpen részletezte. A kutatásban részt vevő személyzetet arra ösztönzik, hogy kapjon védőoltásokat a releváns betegségek ellen, például: - Hepatitis B: Ez a vakcina különösen fontos azok számára, akik potenciálisan vérnek vagy testnedveknek vannak kitéve a kutatási tevékenységek során. - Tetanusz: Minden laboratóriumi személyzet számára ajánlott a naprakész tetanusz oltások beszerzése, hogy megelőzzék a potenciális sérülésekből származó fertőzéseket. Biztonságos munkavégzési gyakorlatok és a szabályozási követelményeknek való megfelelés biztosítása érdekében átfogó képzési és felügyeleti protokollokat alakított ki a Kérelmező, melyeket benyújtott. Vészhelyzet esetén, amely genetikailag módosított organizmusokat (GMO-kat) érint a Kérelmező rendelkezik egy jól meghatározott választervvel, amely a személyzet biztonságának biztosítását, a környezeti hatások minimalizálását és a szabályozási követelmények betartást szolgálja.
Nyomonkövetés - Érvényes: 2035. május 14.
Publikus - Igen
Kérelmező neve - Debreceni Egyetem
Engedély típusa - GM szervezetek és azokból előállított termékek zárt rendszerű felhasználása
Felhasználható szervezet(ek) - Egér (Mus musculus) (genetikailag módosított egér modellek) / Nyúl (Oryctolagus cuniculus) (genetikailag módosított nyúl modellek) / Ember (Homo sapiens) sejtvonal (HEK293; MCF-7; HepG2) / Escherichia coli (E. coli BL21(DE3); E. coli DH5α; E. coli TOP10) / CHO ((Chinese Hamster Ovary) sejtek) / Egér (Mus musculus) sejtvonal (NIH 3T3: Egér fibroblaszt sejtvonal) / Ecetmuslica (Drosophila melanogaster) (S2 sejtek) / Élesztő (Schizosaccharomyces pombe) (sejtvonal) / Élesztő (Saccharomyces cerevisiae) sejtvonal (_) / Spodoptera frugiperda sejtvonal (Sf9)
Feltöltött határozat - BGMF_285-7_Debreceni Egyetem_zártrendszer_.pdf.pdf
Felelős vezető(k) neve - Dr. Papp Zoltán, Tóth Attila