BGMF/285-7/2025
Géntechnológiával módosított szervezetek 2. biztonsági elszigetelési szintű zárt rendszerben történő felhasználásának engedélyezése a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Kardiológiai Intézet Klinikai Fiziológiai Tanszék részére
Évszám
2025
Kérelmező neve
Debreceni Egyetem
Kiadmányozás dátuma
2025-06-17
Kérelmező címe
Hajdú-Bihar Vármegye, 4032 Debrecen, Egyetem tér 1.
Határozat típusa
Engedélyező határozat
Engedély típusa
GM szervezetek és azokból előállított termékek zárt rendszerű felhasználása
Felhasználható szervezet és leírása
Egér (Mus musculus) genetikailag módosított egér modellek Nyúl (Oryctolagus cuniculus) genetikailag módosított nyúl modellek Ember (Homo sapiens) sejtvonal HEK293; MCF-7; HepG2 Escherichia coli E. coli BL21(DE3); E. coli DH5α; E. coli TOP10 CHO (Chinese Hamster Ovary) sejtek Egér (Mus musculus) sejtvonal NIH 3T3: Egér fibroblaszt sejtvonal Ecetmuslica (Drosophila melanogaster) S2 sejtek Élesztő (Schizosaccharomyces pombe) sejtvonal Élesztő (Saccharomyces cerevisiae) sejtvonal _ Spodoptera frugiperda sejtvonal Sf9
Tevékenységbe bevont laborok
Auguszta Épület, Földszint, Sejttenyésztő Laboratórium: Sejtbiológiai kísérletek genetikailag módosított sejtvonalakkal. Auguszta Épület, Földszint, Biokémiai Laboratórium: Biokémiai minták előkészítése, biokémiai vizsgálatok elvégzése. Auguszta Épület, Földszint, Klinikai Kémiai Laboratórium: GMO minták mérése. Auguszta Épület, Földszint, Kardiovaszkuláris Laboratórium: In vivo és in vitro kísérletek, élettani mérések.
Biztonsági elszigetelési szint
2. szint
Környezeti kockázatértékelés
A kutatásban használt genetikailag módosított állatokat zárt laboratóriumi környezetben tartják, és korlátozott képességgel rendelkeznek arra, hogy túléljenek vagy elterjedjenek a természetes környezetben. Szigorú zártan tartási intézkedések akadályozzák meg a potenciális szökést vagy elterjedést. Ha a genetikailag módosított organizmusok véletlenül kiszabadulnának a környezetbe, a helyi állatpopulációk károsításának valószínűsége rendkívül alacsony. A módosítások specifikusak a kutatási célokhoz, és nem biztosítanak versenyelőnyöket a természetes ökoszisztémákban. Ennek megfelelően a genetikai módosítások által biztosított GMO jellemzők valószínűleg hátrányosak lesznek a természetes környezetben. A transzfektált sejtek nem életképesek nem laboratóriumi környezetben kívül. Nincs lehetőségük a környezeti megtelepedésre vagy terjedésre. A genetikailag módosított vírusok (GMV) és genetikailag módosított vírusvektorok (GMVV) és más organizmusok közötti horizontális génátvitel kockázata nagyon alacsony.
Balesetelhárítás
Minden kutatásban részt vevő személyzetet képeznek a biosafety gyakorlatokról, hogy minimalizálják az expozíció valószínűségét, és biztosítsák a megfelelő intézkedések meglétét. A laboratórium dolgozói megfelelő személyi védőfelszerelést viselnek, hogy elkerüljék a fertőzés veszélyét. Csak GMO vizsgával rendelkező személy dolgozhat GMVV-vel. A genetikailag módosított vírusok és vírusvektorok laboratóriumi környezetben történő szállítása szigorú biztonsági intézkedéseket igényel a kutatók és a környezet védelme érdekében. Ezt a Kérelmező a kockázatértékelési dokumentumban kellőképpen részletezte. A kutatásban részt vevő személyzetet arra ösztönzik, hogy kapjon védőoltásokat a releváns betegségek ellen, például: - Hepatitis B: Ez a vakcina különösen fontos azok számára, akik potenciálisan vérnek vagy testnedveknek vannak kitéve a kutatási tevékenységek során. - Tetanusz: Minden laboratóriumi személyzet számára ajánlott a naprakész tetanusz oltások beszerzése, hogy megelőzzék a potenciális sérülésekből származó fertőzéseket. Biztonságos munkavégzési gyakorlatok és a szabályozási követelményeknek való megfelelés biztosítása érdekében átfogó képzési és felügyeleti protokollokat alakított ki a Kérelmező, melyeket benyújtott. Vészhelyzet esetén, amely genetikailag módosított organizmusokat (GMO-kat) érint a Kérelmező rendelkezik egy jól meghatározott választervvel, amely a személyzet biztonságának biztosítását, a környezeti hatások minimalizálását és a szabályozási követelmények betartást szolgálja.
Nyomonkövetés
Érvényes: 2035. május 14.
Határozat letöltése
Letöltés BGMF_285-7_Debreceni Egyetem_zártrendszer_.pdf
Felelős vezető(k) neve
- Dr. Papp Zoltán
- Tóth Attila