BGMF/288-7/2025

Géntechnológiával módosított szervezetek 2. biztonsági elszigetelési szintű zárt rendszerben történő felhasználásának engedélyezése a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Orvosi Vegytani Intézet részére
Módosító Módosítás dátum
Tarjányi Dóra Blanka 2025-07-18 10:49:28
Mező neve Eredeti érték Megváltozott érték
Határozat száma - BGMF/288-7/2025
Határozat címe - Géntechnológiával módosított szervezetek 2. biztonsági elszigetelési szintű zárt rendszerben történő felhasználásának engedélyezése a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Orvosi Vegytani Intézet részére
Évszám - 2025
Határozat típusa - Engedélyező határozat
Kiadmányozás dátuma - 2025-06-17
Kérelmező címe - Hajdú-Bihar Vármegye, 4032 Debrecen, Egyetem tér 1.
Tevékenységbe bevont laborok - ÉTK 3.036 laboratórium, ÉTK 3.017-018 laboratórium, ÉTK 3.021-023 laboratórium, ÉTK 3.031-34 laboratórium, ÉTK 1.308-311 laboratórium, Elméleti Tömb Orvosi Vegytani Intézet A-B gyakorlati terme és gyakorlati előkészítő helyisége: Humán és emlős eredetű kereskedelemben elérhető sejtvonalak fenntartása, kezelése és vizsgálata. Rekombináns fehérjék, illetve ezek mutánsainak expressziójára alkalmas plazmidok, miRNS/miRNS inhibitor/3’-UTR expressziójára alkalmas plazmidok, géncsendesítésre alkalmas szintetikus siRNS/miRNS/ miRNS inhibitorok bejuttatása emlős sejtekbe. CRISPR plazmidok bejuttása emlős sejtvonalakba génszerkesztés céljából. ÉTK 3.037-039 laboratórium, ÉTK 3.036 laboratórium, ÉTK 3.017-018 laboratórium, ÉTK 3.021-023 laboratórium, ÉTK 3.031-34 laboratórium, ÉTK 1.308-311 laboratórium, Elméleti Tömb Orvosi Vegytani Intézet A-B gyakorlati terme és gyakorlati előkészítő helyisége: Rekombináns DNS plazmidok izolálása bakteriális (E. coli) tenyészetből, rekombináns DNS plazmidok transzformálása, ligálása, amplifikációja, szubklónozása. Oligonukleotid vezérelt mutagenezis PCR-ral. Kísérleti állatokból történő szövetizolálás; RNS, DNS, protein stb. minták izolálása kísérleti állatokból, emlős sejttenyészetből, ezek feldolgozása, valamint molekuláris és biokémiai biológiai analízise, szövettani minták előkészítése és feldolgozása. ÉTK 2.011 BSL-2 laboratórium: Lentivirális, adenovirális, adeno-asszociált vírus hordozórendszerek előállítása gének bevitelére és géninaktiválásra emlős sejtmodellekben. ÉTK P.305 laboratórium: Kereskedelmi forgalomban kapható, plazmidok sokszorosítására és fehérjeexpresszióra alkalmas Escherichia coli baktériumok fenntartása folyékony és agar táptalajban, transzformálásuk, illetve plazmidok kinyerése. ÉTK Kísérleti Állatház P.609, P.610: GM egerek tartása, tenyésztése, belőlük szerv/szövet izolálása, hatóanyagokkal történő kezelésük, oltásuk (esetileg génmódosított) daganatos sejtvonalakkal.
Környezeti kockázatértékelés - A genetikailag módosított állatok túl tudnak élni a természetben, azonban sokkal alacsonyabb a fitneszük a vadon élő egerekhez képest. Nincs rejtőszínük, nincs tapasztalatuk a természetben való túlélésre, illetve a genetikai módosításuk is csökkenti a fitneszüket. Kiszorítani nem képesek a természetes populációt. Kiszabadulva káros hatásuk nincsen az állatokra vagy a növényekre. A transzformált DH5alfa E. coli baktériumok a környezetben életképesek, de nemrendelkeznek előnnyel a normális bélbióta részét is képező E. coli baktériumokhoz képest. Más esetben a transzgének egyenesen csökkentik a baktérium törzsek fitneszét, így alacsony a környezetben történő megtelepedés lehetősége, a kiszorítás gyakorlatilag kizárható. Az emlős sejtek fitnesze a környezetben nulla. A bakteriális plazmidok esetében lehetséges horizontális transzfer, ha kiszabadulnak a laboratóriumból. A 2. biztonsági elszigetelési szint alkalmazásával ennek az esélye elhanyagolható. Kockázat bizonyos baktériumok (plazmidok) antibiotikum-rezisztencia génje, amely nem megfelelő kezelés esetén más baktériumokba is eljuthat. De az antibiotikumrezisztencia-gén megőrződéséhez az adott antibiotikumnak való kitettség szükséges, továbbá, a 2. biztonsági elszigeteléshez tartozó intézkedések az ebből eredő kockázatokat is minimálisra csökkentik.
Balesetelhárítás - Az új felhasználók GLP (good laboratory practice) oktatásban részesülnek. Emellett az állatház dolgozói és az állatházban kísérleteket végző kutatók a Debreceni Egyetem, Munkahelyi Állatjóléti Bizottsága által szervezett tanfolyamon és FELASA tréningen vesznek részt a munkaviszonyuk/kísérleteik megkezdése előtt (továbbá vizsgáznak, illetve az adott munkafolyamat előtt specifikus eligazítást kapnak), amit a Munkahelyi és Állatjóléti Bizottság által kiállított bizonyítvánnyal tudnak igazolni. A dolgozók és kutatók ezen kívül évente részesülnek a Debreceni Egyetem Tűz és Balesetvédelmi oktatásában, amit elektronikus nyilvántartásban rögzítenek. A génmódosításra használt vírusokkal való laboratóriumi munka során szigorú óvintézkedések szükségesek a kutatók és a környezet védelme érdekében. A vírusokat laboratóriumi szállítás esetén kettős csomagolási rendszerben helyezik el, amely biztosítja a szivárgásmentes tárolást, és megelőzi a vírus környezetbe való kijutását. A csomagoláson világos biológiai veszélyt jelző címkéket alkalmaznak, hogy figyelmeztessék a szállítással kapcsolatos személyeket az anyagok kockázatára. Csak GMO vizsgával rendelkező személy dolgozhat GMVV-vel. A lentivirális technikával módosított sejtvonalak folyékony nitrogén tároló tartályban vannak elhelyezve, amikor laboratóriumi munka nem folyik velük. A laboratóriumban sejttenyésztő CO2-inkubátorban vannak. Az épületből ki nem kerülnek. A GM baktériumok szállítás zárt tárolóedényben történik erre kiképzett személyzet közreműködésével. Szennyezés esetén felületfertőtlenítést végeznek. Amennyiben a szennyezés a személyzetet éri, ruhacsere történik, a ruhát fertőtlenítő mosással ártalmatlanítják vagy elégetik. A szennyezett személy lezuhanyzik. Amennyiben szükséges, orvosi segítséget vesznek igénybe. A használt GMM-k és GMCC-k nem jelentenek komoly veszélyt a felhasználók, a létesítményen kívüli emberek és a környezet számára. A GMM-t vagy GMCC-t tartalmazó folyadékok esetleges kiömlése esetén hagyják, hogy az aeroszolok leülepedjenek. Védőruházatot viselve, óvatosan fedik le a kiömlött anyagot nedvszívó papírtörlővel, és a peremtől a központ felé haladva viszik fel 1%-os nátrium-hipokloritot; a takarítás előtt hagynak megfelelő elegendő időt az érintkezésre. A GM organizmusok érzékenyek 1% nátrium-hipokloritra, 2% glutaraldehidre, 0,25% nátrium-dodecil-szulfátra.
Nyomonkövetés - Érvényes: 2035. május 14.
Publikus - Igen
Kérelmező neve - Debreceni Egyetem
Engedély típusa - GM szervezetek és azokból előállított termékek zárt rendszerű felhasználása
Felhasználható szervezet(ek) - Escherichia coli (különböző törzsei (DH5α, NEB5α, NEB Stable, Rosetta2(DE3), BL21(DE3), BL21(DE3)pLys) / Emlős és humán sejtvonalak ([egér (Mus musculus), afrikai zöld majom (Cercopithecus aethiops), kínai hörcsög (Cricetulus griseus) - THP-1, JIMT-1, U2-OS, MCF-7, A-549, SK-BR-3, SH-SY5Y, MDA-MB231, NK-92, 4T1, COS-1, CHO, A2780, SAOS, L428, HEK293T, Capan2, BXPC3, ID8, emberi bőr fibroblaszt]) / Egér (Mus musculus) (_)
Feltöltött határozat - BGMF_288-7_Debreceni Egyetem_zártrendszer_.pdf.pdf
Felelős vezető(k) neve - Dr. Bay Péter, Dr. Virág László