BGMF/288-7/2025
Géntechnológiával módosított szervezetek 2. biztonsági elszigetelési szintű zárt rendszerben történő felhasználásának engedélyezése a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Orvosi Vegytani Intézet részére
Évszám
2025
Kérelmező neve
Debreceni Egyetem
Kiadmányozás dátuma
2025-06-17
Kérelmező címe
Hajdú-Bihar Vármegye, 4032 Debrecen, Egyetem tér 1.
Határozat típusa
Engedélyező határozat
Engedély típusa
GM szervezetek és azokból előállított termékek zárt rendszerű felhasználása
Felhasználható szervezet és leírása
Escherichia coli különböző törzsei (DH5α, NEB5α, NEB Stable, Rosetta2(DE3), BL21(DE3), BL21(DE3)pLys Emlős és humán sejtvonalak [egér (Mus musculus), afrikai zöld majom (Cercopithecus aethiops), kínai hörcsög (Cricetulus griseus) - THP-1, JIMT-1, U2-OS, MCF-7, A-549, SK-BR-3, SH-SY5Y, MDA-MB231, NK-92, 4T1, COS-1, CHO, A2780, SAOS, L428, HEK293T, Capan2, BXPC3, ID8, emberi bőr fibroblaszt] Egér (Mus musculus) _
Tevékenységbe bevont laborok
ÉTK 3.036 laboratórium, ÉTK 3.017-018 laboratórium, ÉTK 3.021-023 laboratórium, ÉTK 3.031-34 laboratórium, ÉTK 1.308-311 laboratórium, Elméleti Tömb Orvosi Vegytani Intézet A-B gyakorlati terme és gyakorlati előkészítő helyisége: Humán és emlős eredetű kereskedelemben elérhető sejtvonalak fenntartása, kezelése és vizsgálata. Rekombináns fehérjék, illetve ezek mutánsainak expressziójára alkalmas plazmidok, miRNS/miRNS inhibitor/3’-UTR expressziójára alkalmas plazmidok, géncsendesítésre alkalmas szintetikus siRNS/miRNS/ miRNS inhibitorok bejuttatása emlős sejtekbe. CRISPR plazmidok bejuttása emlős sejtvonalakba génszerkesztés céljából. ÉTK 3.037-039 laboratórium, ÉTK 3.036 laboratórium, ÉTK 3.017-018 laboratórium, ÉTK 3.021-023 laboratórium, ÉTK 3.031-34 laboratórium, ÉTK 1.308-311 laboratórium, Elméleti Tömb Orvosi Vegytani Intézet A-B gyakorlati terme és gyakorlati előkészítő helyisége: Rekombináns DNS plazmidok izolálása bakteriális (E. coli) tenyészetből, rekombináns DNS plazmidok transzformálása, ligálása, amplifikációja, szubklónozása. Oligonukleotid vezérelt mutagenezis PCR-ral. Kísérleti állatokból történő szövetizolálás; RNS, DNS, protein stb. minták izolálása kísérleti állatokból, emlős sejttenyészetből, ezek feldolgozása, valamint molekuláris és biokémiai biológiai analízise, szövettani minták előkészítése és feldolgozása. ÉTK 2.011 BSL-2 laboratórium: Lentivirális, adenovirális, adeno-asszociált vírus hordozórendszerek előállítása gének bevitelére és géninaktiválásra emlős sejtmodellekben. ÉTK P.305 laboratórium: Kereskedelmi forgalomban kapható, plazmidok sokszorosítására és fehérjeexpresszióra alkalmas Escherichia coli baktériumok fenntartása folyékony és agar táptalajban, transzformálásuk, illetve plazmidok kinyerése. ÉTK Kísérleti Állatház P.609, P.610: GM egerek tartása, tenyésztése, belőlük szerv/szövet izolálása, hatóanyagokkal történő kezelésük, oltásuk (esetileg génmódosított) daganatos sejtvonalakkal.
Biztonsági elszigetelési szint
2. szint
Környezeti kockázatértékelés
A genetikailag módosított állatok túl tudnak élni a természetben, azonban sokkal alacsonyabb a fitneszük a vadon élő egerekhez képest. Nincs rejtőszínük, nincs tapasztalatuk a természetben való túlélésre, illetve a genetikai módosításuk is csökkenti a fitneszüket. Kiszorítani nem képesek a természetes populációt. Kiszabadulva káros hatásuk nincsen az állatokra vagy a növényekre. A transzformált DH5alfa E. coli baktériumok a környezetben életképesek, de nemrendelkeznek előnnyel a normális bélbióta részét is képező E. coli baktériumokhoz képest. Más esetben a transzgének egyenesen csökkentik a baktérium törzsek fitneszét, így alacsony a környezetben történő megtelepedés lehetősége, a kiszorítás gyakorlatilag kizárható. Az emlős sejtek fitnesze a környezetben nulla. A bakteriális plazmidok esetében lehetséges horizontális transzfer, ha kiszabadulnak a laboratóriumból. A 2. biztonsági elszigetelési szint alkalmazásával ennek az esélye elhanyagolható. Kockázat bizonyos baktériumok (plazmidok) antibiotikum-rezisztencia génje, amely nem megfelelő kezelés esetén más baktériumokba is eljuthat. De az antibiotikumrezisztencia-gén megőrződéséhez az adott antibiotikumnak való kitettség szükséges, továbbá, a 2. biztonsági elszigeteléshez tartozó intézkedések az ebből eredő kockázatokat is minimálisra csökkentik.
Balesetelhárítás
Az új felhasználók GLP (good laboratory practice) oktatásban részesülnek. Emellett az állatház dolgozói és az állatházban kísérleteket végző kutatók a Debreceni Egyetem, Munkahelyi Állatjóléti Bizottsága által szervezett tanfolyamon és FELASA tréningen vesznek részt a munkaviszonyuk/kísérleteik megkezdése előtt (továbbá vizsgáznak, illetve az adott munkafolyamat előtt specifikus eligazítást kapnak), amit a Munkahelyi és Állatjóléti Bizottság által kiállított bizonyítvánnyal tudnak igazolni. A dolgozók és kutatók ezen kívül évente részesülnek a Debreceni Egyetem Tűz és Balesetvédelmi oktatásában, amit elektronikus nyilvántartásban rögzítenek. A génmódosításra használt vírusokkal való laboratóriumi munka során szigorú óvintézkedések szükségesek a kutatók és a környezet védelme érdekében. A vírusokat laboratóriumi szállítás esetén kettős csomagolási rendszerben helyezik el, amely biztosítja a szivárgásmentes tárolást, és megelőzi a vírus környezetbe való kijutását. A csomagoláson világos biológiai veszélyt jelző címkéket alkalmaznak, hogy figyelmeztessék a szállítással kapcsolatos személyeket az anyagok kockázatára. Csak GMO vizsgával rendelkező személy dolgozhat GMVV-vel. A lentivirális technikával módosított sejtvonalak folyékony nitrogén tároló tartályban vannak elhelyezve, amikor laboratóriumi munka nem folyik velük. A laboratóriumban sejttenyésztő CO2-inkubátorban vannak. Az épületből ki nem kerülnek. A GM baktériumok szállítás zárt tárolóedényben történik erre kiképzett személyzet közreműködésével. Szennyezés esetén felületfertőtlenítést végeznek. Amennyiben a szennyezés a személyzetet éri, ruhacsere történik, a ruhát fertőtlenítő mosással ártalmatlanítják vagy elégetik. A szennyezett személy lezuhanyzik. Amennyiben szükséges, orvosi segítséget vesznek igénybe. A használt GMM-k és GMCC-k nem jelentenek komoly veszélyt a felhasználók, a létesítményen kívüli emberek és a környezet számára. A GMM-t vagy GMCC-t tartalmazó folyadékok esetleges kiömlése esetén hagyják, hogy az aeroszolok leülepedjenek. Védőruházatot viselve, óvatosan fedik le a kiömlött anyagot nedvszívó papírtörlővel, és a peremtől a központ felé haladva viszik fel 1%-os nátrium-hipokloritot; a takarítás előtt hagynak megfelelő elegendő időt az érintkezésre. A GM organizmusok érzékenyek 1% nátrium-hipokloritra, 2% glutaraldehidre, 0,25% nátrium-dodecil-szulfátra.
Nyomonkövetés
Érvényes: 2035. május 14.
Határozat letöltése
Letöltés BGMF_288-7_Debreceni Egyetem_zártrendszer_.pdf
Felelős vezető(k) neve
- Dr. Bay Péter
- Dr. Virág László