BGMF/68-3/2026
Géntechnológiával módosított szervezetek 2. biztonsági elszigetelési szintű zárt rendszerben történő felhasználásának engedélyezése a Szegedi Tudományegyetem (Természettudományi és Informatikai Kar, Biológia Intézet, Élettani Szervezettani és Idegtudományi Tanszék) részére
Évszám
2026
Kérelmező neve
Szegedi Tudományegyetem
Kiadmányozás dátuma
2026-04-30
Kérelmező címe
Csongrád-Csanád Vármegye, 6720 Szeged, Dugonics tér 13.
Határozat típusa
Engedélyező határozat
A tevékenység végzése szerinti vármegye
Csongrád-Csanád
Engedély típusa
GM szervezetek és azokból előállított termékek zárt rendszerű felhasználása
Felhasználható szervezet és leírása
Egér (Mus musculus) PV-CRE/TdTomato
Létesítmény neve
Szegedi Tudományegyetem, Természettudományi és Informatikai Kar, Biológia Intézet, Élettani Szervezettani és Idegtudományi Tanszék
Létesítmény címe
Csongrád-Csanád Vármegye, 6726 Szeged, Közép fasor 52.
Tevékenységbe bevont laborok
Laboratórium: IV. emelet: 412 (1/412); V. emelet: 521 (1/521), 524 (1/524)
Biztonsági elszigetelési szint
2. szint
Tervezett felhasználás
Transzgenikus egértörzs tenyésztése.
Környezeti kockázatértékelés
A transzgenikus egerek felhasználásának célja molekuláris idegtudományi alapkutatások végzése. Nincs ismert kockázat, vagy a kockázat mértéke minimális. A GM állatnak az emberi egészségre vonatkozó átfogó kockázatértékelése gyakorlatilag nulla. A GM állatnak a környezetre vonatkozó átfogó kockázatértékelése alacsony. A környezetbe kijutva ezek az állatok gyorsan elpusztulnak, ez a törzs nagyfokú beltenyésztettséget mutat, életképessége nagyon alacsony a vad típusú egerekhez képest.
Balesetelhárítás
A laborban dolgozó munkatársak megfelelő képzésben részesülnek és az Egyetem által kínált megfelelő kurzusokat elvégzik. A felelős személy rendelkezik FELASA B képesítéssel. A transzgenikus egereket ICV HEPA-szűrővel felszerelt ketrecekben tartják. A labor zárt, csak a megfelelő jogosultsággal rendelkező személy léphet be. Az egerek kijutásának ez esélye az állatházból vagy a vizsgáló helységből minimális. Ha esetleg mégis előfordulna, akkor az épületben elhelyezett egércsapdák és rágcsálóirtó mérgek segítségével tovább csökkenthető az egerek szabadba való kijutásának esélye. Ha esetleg mégis kijutna a szabadba az egér, akkor ott nem jelent veszélyt e természetes egérpopulációra, mivel erősen beltenyésztett törzsről van szó, alacsony életképességgel a laboratóriumi környezeten kívül környezeten kívül.
Nyomonkövetés
Érvényes: 2026. március 12.-ig.
Határozat letöltése
Letöltés BGMF_68-3_SZTE TTIK Élettani Sz. I. tanszék_zárt rendszer_.pdf
Felelős vezető(k) neve
- Dr. Szegedi Viktor
- Lehóczki Bettina